About

12 września 2010

Wieża Quistorpa w Lesie Arkońskim

Dzisiejsza niedziela upłynęła pod znakiem poszukiwań nieznalezionej pod koniec czerwca podczas tamtego spaceru Wieży Quistorpa.
Jak przeczytamy na stronie http://pl.wikipedia.org:

Wieża Quistorpa (niem. Quistorpturm)– wieża widokowa znajdująca się na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim w Szczecinie (Osów). Od końca ll wojny światowej w stanie ruiny.
Wybudowana została na polecenie Martina Quistorpa w latach 1900-04 w hołdzie dla ojca Johannesa, szczecińskiego fabrykanta i filantropa, fundatora wielu inwestycji miejskich i bardzo wpływowego człowieka. Wieża Quistorpa wraz z okolicznym obszarem, zagospodarowanym licznymi alejkami i zielenią ogrodową, stanowiła punkt docelowy niedzielnych spacerów szczecinian. Projekt wieży został wykonany przez Franza Schwechtena, jednego z berlińskich architektów, współpracownika Waltera Gropiusa. Schwechten stworzył w Berlinie m.in. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche i Dworzec Anhalcki oraz niektóre budynki w centrum oraz gmach filharmonii (nie zachowane do obecnych czasów).
Projekt wieży zatwierdzony został 1 stycznia 1900. 16 lipca tego samego roku wydano zezwolenie na budowę. Budowla gotowa była w stanie surowym 17 lutego 1902 roku a prace wykończeniowe trwały do odbioru końcowego w dniu 23 marca 1904. Uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 14 maja 1904.
Podstawa wieży została zbudowana z ciosów kamienia. Na pierwszej kondygnacji znajdowała się letnia kawiarenka, która, dzięki otwartym arkadom, była dostępna z każdej strony. Pomieszczenie przykryte zostało sklepieniem krzyżowym a zamiast dachu wykonano nad nim taras widokowy. Na dwóch jego narożach znajdowały się monumentalne rzeźby alegoryczne uosabiające Handel i Przemysł autorstwa berlińskiego rzeźbiarza Ludwiga Manzla.

W środkowej części tarasu znajdował się sześcioboczny trzon ceglanej wieży. Powyżej przechodzący w kształt cylindra i był zakończony krenelażem. Powyżej była mniejsza, też cylindryczna wieżyczka (również z krenelażem), która wieńczyła budowlę.

Wieża mierzyła 45 metrów wysokości (52 m z masztem) i składała się z dziewięciu kondygnacji. Od strony obecnej ulicy Arkońskiej prowadziły do wieży szerokie, kamienne schody, ułatwiające pokonanie stromego w tej części lasu odcinka drogi.
7 kwietnia 1914 w górną część wieży uderzył piorun i uległa ona uszkodzeniu. Po remoncie i zainstalowaniu instalacji odgromowej udostępniono ją ponownie odwiedzającym gościom. W 1942 na szczycie wieży zainstalowana została stacja radarowa oraz punkt obserwacyjny obrony przeciwlotniczej.

Okoliczności i dokładny czas zburzenia wieży nie są do końca jasne. Wg jednej spośród wersji zniszczona została w 1944 roku wskutek jednego z alianckich nalotów bombowych, wg innej wysadzona była w powietrze przez Niemców w 1945 podczas walk o Szczecin, ponieważ stanowiła łatwy punkt odniesienia dla radzieckiej artylerii. Obecnie na wzgórzu znajdują się fragmenty budowli, częściowo zasypane ziemią i zarośnięte. Obok pozostałości znajduje się wejście do podziemi. Pod ziemią istnieje ok. 30-metrowy betonowy korytarz, następnie przechodzący w korytarz drewniany. Jeszcze w latach 80. możliwe było przejście korytarza i wyjście kilkadziesiąt metrów od ruin wieży. Obecnie wyjście jest zablokowane zwałami ziemi.
W tym miejscu była kręcona jedna ze scen w filmie "Młode Wilki". 
Tyle wikipedia.
Kiedy dzisiaj trafiliśmy na to miejsce przypomniałem sobie że w domu mam zdjęcie zrobione przez mojego staruszka ponad 30 lat temu. Oto ono [obok zdjęcie zamieszczone na tablicy informacyjnej w pobliżu restauracji Chata]:
Na tym zdjęciu to małe na pierwszym planie to ja, za mną dziadek i na ostatnim schodku mamuśka.
Jak to samo miejsce wygląda te trzydzieści kilka lat później - wygląda tak:
Żałuję iż dzisiaj tego starego zdjęcia nie miałem przy sobie, jednak na następnej wycieczce weźmiemy je ze sobą i postaramy się wykonać to samo ujęcie mojego tatuśka w obecnych czasach. Tu za tatuśka robić będzie moja królowa :). To zdjęcie powyżej też jest jej autorstwa.
Pogoda dopisała więc spacer nie skończył się w tym miejscu. Poszliśmy dalej. A muszę powiedzieć że aby trafić w tę uroczą okolicę najlepiej iść zielonym szlakiem pieszym. Kiedy byliśmy tu w okolicy ponad dwa miesiące temu okazało się po dzisiejszej wycieczce iż ominęliśmy wieżę jakieś 30 metrów :) ale jej wśród drzew nie zobaczyliśmy. Dla zainteresowanych podaję współrzędne geograficzne - 53° 27′ 52.81″ N, 14° 30′ 57.78″ E
W lasie jak to w lesie masa komarów [kurcze off został w domu na ladzie] trochę ludzi - ich zagęszczenie zależy od miejsca w którym się znajdujemy. Najważniejsza jest jednak cisza [ogólna] i widoki [te są naprawdę wielokrotnie fascynujące] kojące zmęczone codzienną pracą oczy. Po prostu odpoczywamy.
Na zdjęciu powyżej jeden ze znaków zielonego szlaku pieszego przy schodach prowadzących do nieistniejącej już Leśniczówki Arkońskiej. Jest on umieszczony [namalowany] jak to znaki szlaków na korze drzewa. W tym wypadku jest to kilkanaście centymetrów nad ziemią :) - i bez narzekania tu z mojej strony - fajnie to wygląda.
Znajdziemy się w tym miejscu po pokonaniu wąwozu na tymże zielonym szlaku  i tu też znajdziemy na jego szczycie wspomniane wcześniej schody do Leśniczówki Arkońskiej. Niewiele zostało z niej i myśmy dzisiaj niewiele widzieli - ba nawet nie wiedzieliśmy że to jest to miejsce. Ale o leśniczówce po następnej wycieczce po arkońskim lesie. 
Lesie w którym ostatnimi czasy trochę się inwestuje. Powstają polany i miejsca odpoczynku. Odradza się także ścieżka zdrowia która swój początek jak i kilka pieszych szlaków ma na końcowym przystanku tramwaju linii nr 3 jak i przystankach autobusowych linii 80 Las Arkoński.
To tyle na dzisiaj. Reszta o miejscu wypoczynku szczecinian za czas jakiś.

1 komentarz:

  1. przy każdej okazji wędruję po Lesie Arkońskim. Przemierzyłam go wzdłuż i wszerz,,,nigdy mi się nie znudzi!

    OdpowiedzUsuń

Labels'y

Amethyst Amsterdam an2 architektura arkońska arkoński Armii Audi Auto Union balon Baltivia bamberka bosman express brama bratek Bukowa bukowiec Bukowo bulwar burza chmury Chojna Cmentarz Cmentarz Centralny css-13 Czarna Perła Dar Młodzieży Delfin DKW dni morza dom dromader dworzec dziwnów EC135 elewator Eurocopter Euroferry Brindisi Fiat fontanna Ford gartz Gaudamus gołąb grobowiec grzyby Haken Halicz hegemann II helikopter Honda inż Stanisław Łęgowski Isar Highway Jasne Błonia jezioro kałuża Kaman kamienica Kapitan Kolberger kolej komar Konstal kopiec kos kościół kot krajobraz księżyc kukułowo kwiaty lapidarium las leśniczówka locknitz locknitzer lokomotywa lotniczy łąka łęknica Łękno mała masowiec Mazovia Mercury Mi-14 Mi-2 Międzyzdroje Mig-29 Mir morze Most Długi Nawigator XXI niebo Odra okrzeja owady parowóz pesa Petersburg pies piknik piorun PKP pks planeta plaża podbrzezie pogłębiarka Pogodno polesie Police Polonia pomnik port Portowa Poznań prom Przygodna przystanek PT 47 ptak quistorpa Radzieckiej rail Ratownik rower ruiny Rybacka rynek Saba samolot Seasprite SH-2G sienkiewicz Skania słońce SP-HXG SP-HXH SP-HXU spsk1 sroka stacja Stare Miasto Stargard Szczeciński Starówka statek station Stepnica stettiner struga Su-22 Super Suzuki swing Szczecin szczecińska szczeciński szpital szybowiec śmigłowiec świdwin Świnoujście tolkien tor tramwaj Trasa Zamkowa Trzebież tulipan turzyn ulica unii lubelskiej Viscaria Wały Chrobrego Wawel wielkopolska Wierzbak wiewiórka wieża Wisełka wodolot wola okrzejska Wolin wyrzutnie Wyspa Pucka Yakovlev zachód słońca zajezdnia Zalesie Zalew Szczeciński zamek Żołnierzy

Blogroll

BTemplates.com

Mig-29 Świdwin 2012

Pozwolę sobie powrócić do pikniku lotniczego w Świdwinie. Były śmigłowce wojskowe to czas podrzucić trochę samolotów wojskowych. Na pierwszy ogień pójdzie Mig-29 którego zobaczyłem pierwszy raz z tak bliskiej

Isar Highway

W pewne niedzielne sierpniowe popołudnie korzystając z ładnej pogody i ochoty wypicia małego piwka udaliśmy się jak zwykle w takich chwilach do Trzebieży. Tu siedząc pod elementem nawigacyjnym (a raczej u jego stóp)

Szczeciński piknik lotniczy 2012

Miałem wczoraj okazję skorzystać z zaproszenia Aeroklubu Szczecińskiego na tytułowy Szczeciński Piknik Lotniczy na lotnisku w Dąbiu. Swego czasu byliśmy tam razem z królową na bodajże 60-cio leciu aeroklubu. Podobało się.

M/f Polonia w Świnoujściu

Mimo bardzo nieciekawej pogody na powitanie Świnoujścia postanowiliśmy dostać się koło "wiatraka" na cyplu wyjścia w morze z portu. Opłacało się tam pójść bo i pogoda się w tym miejscu zmieniła diametralnie i

Świdwin w kilka godzin cz.1

Szybkie raz, dwa, trzy i ... padło tej soboty na: Świdwin [z niemiecka Schivelbein]. Jest to miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim; jest siedziba powiatu świdwińskiego,

Hegemann II - pogłębiarka

Miałem okazję pooglądać pracę tytułowej pogłębiarki ssąco-nasiębiernej Hegemann II podczas prac przy pogłębianiu wejścia do portu w Dziwnowie. Kilka tygodni wcześniej widziałem ją chwilę w Trzebieży ale tam