About

14 listopada 2010

Historyczne tramwaje Konstal N

Konstale ...N to historyczne już tramwaje szczecińskie. Dzięki prezentacji Swinga mieliśmy okazję zapoznać się trochę z taborem szynowym który jeździł i jeździ w mieście.
Stały sobie tak wystawione z dala od najnowszego nabytku. Dwa sobie stały. Każdy mógł do nich wejść i posiedzieć, powspominać czy też zająć miejsce motorniczego. Nie jestem miłośnikiem starych tramwai ale robią swoim wyglądem jak i wiekiem niezłe wrażenie. Tym bardziej że za małego się jeździło takimi środkami komunikacji, strasznie piszczących na zakrętach.

Wyglądają wspaniale. Zewnątrz jak i zewnątrz - swoim wyglądem pokazują z jakim sercem podeszli do nich dbający o nie ludzie. Zadbane wychuchane z ... duszą. Najbardziej zadowoleni zaraz po dziadkach z wizyty w tym miejscu byli chyba najmłodsi, którzy mieli możliwość zobaczenia czegoś takiego jak i usiąść czy też stanąć za "sterami" Konstalowskich maszyn.
Pokazano mieszkańcom i udostępniono dwa modele tramwai. Są to modele N [numer boczny 167] i 4N [numer boczny 216n]. Konstal N – oznaczenie tramwaju wytwarzanego w latach 1948-1956 przez zakłady Konstal w Chorzowie oraz Stocznię Gdańską nr 3 i Sanocką Fabrykę Wagonów "Sanowag". Wersja wąskotorowa 2N produkowana była w latach 1950-1956. Wersje doczepne (wagony bez silnika) oznaczane są ND lub 2ND. Konstal N to pierwszy tramwaj wyprodukowany w Polsce po II wojnie światowej. 4N to dwukierunkowy, jednoczłonowy wagon silnikowy, wyposażony w czworo dwuskrzydłowych odsuwanych drzwi.

Konstal 4N to oznaczenie tramwaju wytwarzanego w latach 1956-1962 przez zakłady Konstal w Chorzowie. Wersje doczepne (wagony bez silnika) oznaczane są 4ND lub 5ND. Tramwaj 4N jest rozwojową wersją typu N. W stosunku do poprzednika wprowadzono dwuskrzydłowe drzwi, wydłużono pudło wagonu w dół, zakrywając częściowo podwozie i stopnie wejściowe, zmieniono układ siedzeń i wprowadzono nowe rozwiązania układu hamulcowego.
Kurcze muszę przyznać że troszkę się pogubiłem w trakcie robienia zdjęć i pierwszy Konstel N ma tylko kilka ujęć z zewnątrz. Mimo iż byłem w jego środku zapomniałem zrobić kilku ujęć. Może to dla tego że w jego środku było masę podekscytowanych w części ludzi. Całe szczęście że w drugim wagonie 4N nie zapomniałem do czego służy to urządzenie trzymane w ręku :). Wnętrze naprawdę fotogeniczne i miłe dla oka. Oto ono:
Jak sięgnę pamięcią zawsze podobało mi się jak motorniczy hamował tramwajem przy dojeżdżaniu do przystanku. Słychać było podczas zatrzymania charakterystyczny dźwięk zapadki na hamulcu. Jeszcze fajniejszym efektem było jego zwalnianie - trzeba było uważać żeby nie stracić palców jak się zwalniało ten zaciągnięty hamulec.
Pamiętacie te drewniane siedziska? A pamiętacie jakie były ... gorące zimą, choć w tramwaju było niezbyt ciepło. I ta ręczna wycieraczka szyby przedniej. Oj to były czasy. Zawsze lubiłem stać za prowadzącym, była tam założona poręcz by nikt z pasażerów się o Niego [motorniczego nie ocierał].
Stare dobre czasy. I stary poczciwy Konstal 4N
Wizyty w zajezdni C.D.: http://demolekowo.blogspot.com/2010/11/konstele-serii-105.html
Lokalizacja: Szczecin, Polska

1 komentarz:

Labels'y

Amethyst Amsterdam an2 architektura arkońska arkoński Armii Audi Auto Union balon Baltivia bamberka bosman express brama bratek Bukowa bukowiec Bukowo bulwar burza chmury Chojna Cmentarz Cmentarz Centralny css-13 Czarna Perła Dar Młodzieży Delfin DKW dni morza dom dromader dworzec dziwnów EC135 elewator Eurocopter Euroferry Brindisi Fiat fontanna Ford gartz Gaudamus gołąb grobowiec grzyby Haken Halicz hegemann II helikopter Honda inż Stanisław Łęgowski Isar Highway Jasne Błonia jezioro kałuża Kaman kamienica Kapitan Kolberger kolej komar Konstal kopiec kos kościół kot krajobraz księżyc kukułowo kwiaty lapidarium las leśniczówka locknitz locknitzer lokomotywa lotniczy łąka łęknica Łękno mała masowiec Mazovia Mercury Mi-14 Mi-2 Międzyzdroje Mig-29 Mir morze Most Długi Nawigator XXI niebo Odra okrzeja owady parowóz pesa Petersburg pies piknik piorun PKP pks planeta plaża podbrzezie pogłębiarka Pogodno polesie Police Polonia pomnik port Portowa Poznań prom Przygodna przystanek PT 47 ptak quistorpa Radzieckiej rail Ratownik rower ruiny Rybacka rynek Saba samolot Seasprite SH-2G sienkiewicz Skania słońce SP-HXG SP-HXH SP-HXU spsk1 sroka stacja Stare Miasto Stargard Szczeciński Starówka statek station Stepnica stettiner struga Su-22 Super Suzuki swing Szczecin szczecińska szczeciński szpital szybowiec śmigłowiec świdwin Świnoujście tolkien tor tramwaj Trasa Zamkowa Trzebież tulipan turzyn ulica unii lubelskiej Viscaria Wały Chrobrego Wawel wielkopolska Wierzbak wiewiórka wieża Wisełka wodolot wola okrzejska Wolin wyrzutnie Wyspa Pucka Yakovlev zachód słońca zajezdnia Zalesie Zalew Szczeciński zamek Żołnierzy

Blogroll

BTemplates.com

Mig-29 Świdwin 2012

Pozwolę sobie powrócić do pikniku lotniczego w Świdwinie. Były śmigłowce wojskowe to czas podrzucić trochę samolotów wojskowych. Na pierwszy ogień pójdzie Mig-29 którego zobaczyłem pierwszy raz z tak bliskiej

Isar Highway

W pewne niedzielne sierpniowe popołudnie korzystając z ładnej pogody i ochoty wypicia małego piwka udaliśmy się jak zwykle w takich chwilach do Trzebieży. Tu siedząc pod elementem nawigacyjnym (a raczej u jego stóp)

Szczeciński piknik lotniczy 2012

Miałem wczoraj okazję skorzystać z zaproszenia Aeroklubu Szczecińskiego na tytułowy Szczeciński Piknik Lotniczy na lotnisku w Dąbiu. Swego czasu byliśmy tam razem z królową na bodajże 60-cio leciu aeroklubu. Podobało się.

M/f Polonia w Świnoujściu

Mimo bardzo nieciekawej pogody na powitanie Świnoujścia postanowiliśmy dostać się koło "wiatraka" na cyplu wyjścia w morze z portu. Opłacało się tam pójść bo i pogoda się w tym miejscu zmieniła diametralnie i

Świdwin w kilka godzin cz.1

Szybkie raz, dwa, trzy i ... padło tej soboty na: Świdwin [z niemiecka Schivelbein]. Jest to miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim; jest siedziba powiatu świdwińskiego,

Hegemann II - pogłębiarka

Miałem okazję pooglądać pracę tytułowej pogłębiarki ssąco-nasiębiernej Hegemann II podczas prac przy pogłębianiu wejścia do portu w Dziwnowie. Kilka tygodni wcześniej widziałem ją chwilę w Trzebieży ale tam